Town & Country Players Member Awards

The Winners of the Townies Awards were announced at the Town and Country Awards Banquet on February 25th, 2017. The banquet was held at The Doylestown Country Club, 20 Country Club Lane, Doylestown, PA. 18901.
We invited everyone involved in the 2016 season, including our Gold Patrons and Season Ticket holders to come join us.


Click on to add this event to your Google Calendar


2016 SEASON NOMINEES

2016 Nominees

TOWN AND COUNTRY CUP
Awarded to production that demonstrated outstanding merit on all levels – acting, directing, production values, etc. Cup will be displayed in the theater

Company
August Osage County *** WINNER
Moon over Buffalo
Holes
Boeing; Boeing
You're a Good Man Charlie Brown

Best_actress_group

BEST ACTRESS in Leading Role

Elaine Wallace (as Violet Weston in August: Osage County) *** WINNER
Peggie Walsh ( Charlotte Hays in Moon Over Buffalo)
Susan Fowler* (Barbara Fordham in August: Osage County)

Best_Actor_Group

BEST ACTOR In Leading Role

Billy Ambrose (Stanley Yelnats in Holes)
Chris Baldino (Bernard in Boeing; Boeing)
Patrick McGhee (Robert in Company)
Pat Walsh (George Hay in Moon Over Buffalo)
Matt Thompson (Robert in Boeing; Boeing) *** WINNER

Supporting_Actress_Group

BEST ACTRESS in Supporting Role

Susan Galli (Berthe in Boeing, Boeing)
Danielle Malat* (Ivy Weston in August: Osage County)
Carly Price* (Jenny in Company)
Melissa Schiumo (Amy in Company)
Stephanie Smith* (Gretchen in Boeing, Boeing) *** WINNER


Supporting_Actor_Group

BEST ACTOR in Supporting Role

Tim Anderson* (Charlie Aiken in August: Osage County)
Dave Levy* (Mr. Pendanski in Holes)
Jim Moore* (Harry in Company)
Andy O’Neill (Beverly Weston in August: Osage County) *** WINNER
Rob Rosiello* (Little Charles Aiken in August: Osage County)


Future_Star_Group



FUTURE STAR AWARD

John Caposcale (Armpit in Holes)
Shane Howell (Zigzag in Holes)
Ben McLaughlin (X-Ray in Holes)
Daneal Rozman (Zero in Holes)
Victoria Vouk (Jean Fordham in August: Osage County) *** WINNER


Excellence in Design Group

THE EXCELLENCE IN DESIGN AWARD
Introduced in 2016, this award recognizes individual artists and their innovative, creative design work on individual shows.

The design you select should have enhanced the world of the play with great attention to detail for both the actors and the audience.

Patti Crull (Costume Design for Boeing, Boeing)
Walter Hauck* (Lighting Design for August: Osage County)
Jon Knapp* (Set Design for August: Osage County) *** WINNER
Jim McIntosh* (Lighting Design for Boeing, Boeing)
Dave Sharper* (Set Design for Holes)


(*) Denotes T&C’s 2016 Members





AC_Dailey_Group


A. C. DAILY AWARD
(Male Performance) For an outstanding performance in the current Season. Past performances are taken into account.


Tim Anderson (Charlie Aiken in August: Osage County) *** WINNER
Keith Kirkner (Richard in Moon Over Buffalo and Schroeder in You’re a Good Man Charlie Brown)
Jim Moore (Harry in Company)
Rob Rosiello (Little Charles Aiken in August: Osage County)
Marion_K_Group

MARION KOLMAN AWARD
(Female Performance) For an outstanding performance in the current season. Past performances are taken into account.

Amy Fiscus (Mattie Fae Aiken in August: Osage County)
Susan Fowler (Barbara Fordham in August: Osage County) *** WINNER
Danielle Malat (Ivy Weston in August: Osage County)
Carly Price (Jenny in Company and Zero’s Mother in Holes)
Stephanie Smith (Gretchen in Boeing, Boeing)


Rafters Award

RAFTERS AWARD
For a member who showed excellence in technical or backstage work.

Caity Logan *** WINNER
Carly Price
Jim McIntosh
Anne Schmitt

Service_Award_group

SERVICE AWARD
For service above and beyond the call of duty

Jillian Ambs
Colby Langweiler
Caity Logan
Carly Price
Anne Schmitt *** WINNER
Lisa Soren


Lifetime_Award_group

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
A once-in-a-lifetime award to a member for years of achievement and dedication to T&C.

Alana Caraccio
Walter Hauck *** WINNER
Sharon Rill-Soester

Nomination Procedures


Nominations for all awards may be submitted by any T&C member in good standing.

After nominations have been announced the winners will be determined in the following manner:

Last year's Season Ticket Holders and Gold Patrons may vote for their favorites in the following categories:

1) Town and Country Cup for
Best Production
2)
Best Actor in a Leading Role
3)
Best Actress in a Leading Role
4)
Best Actor in a Supporting Role
5)
Best Actress in a Supporting Role
6)
Future Star Award
7)
Excellence in Design Award Award

(The AC Daily Award, Marion Kolman Award, Service Award, Rafters Award, Jr. Rafters Award and the Lifetime Achievement Award are awarded to Town and Country Members by the Town and Country Board of Directors.)